Електронейроміографія або скорочено ЕНМГ – це процедура в діагностиці, що дозволяє зареєструвати та оцінити біоелектричні параметри м'язів, а також характер взаємодії нервової та м'язової тканин. Хоча метод досить молодий, але вже доведено його інформаційну цінність.

 У чому суть процедури?

Захворювання нервової системи часто супроводжуються розладами передачі нервових імпульсів. Це може проявлятися наступними симптомами: м'язова слабкість, порушення чутливості, оніміння кінцівок чи інших частин тіла, порушення координації рухів та інші. З появою електронейроміографії лікарі отримали можливість оцінювати якісно та кількісно ушкодження нервів, за наявністю цих симптомів.

 За допомогою спеціального приладу реєструється електрична активність нервів та м'язів у стані спокою, під час напруження. Або яка виникла в результаті дозованого електричного впливу – у цьому полягає суть методу. Завдяки ЕНМГ у фахівців є можливість отримати таку інформацію: 

 

 • Локалізувати вражену ділянку нервової системи.
 • Оцінити ступінь порушення передачі імпульсів.
 • Визначити стадію та характер захворювання нервової системи.
 • Проконтролювати перебіг захворювання, оцінити прогноз та результат лікування.

 

Призначивши електронейроміографію , можна виявити такі дані  ще до виникнення у хворого симптомів. Вона дозволяє отримати діагностичну інформацію на початковій стадії захворювання зі слабкими клінічними проявами..

У яких випадках призначають ЕНМГ-обстеження

До електронейроміографії частіше вдаються для діагностики дегенеративних уражень нервової системи, але можливості цього ширше. Призначається ця процедура у таких випадках:

 

 • ураження периферичних нервів та спинного мозку внаслідок травм;
 • нейропатії різного генезу (цукровий діабет, інтоксикація тощо);
 • спадкова патологія, міастенія;
 • розсіяний, аміотрофічний склероз;
 • корінцевий та тунельний синдроми;
 • захворювання спинного мозку, мієлопатія.

 

Це лише частина показань для електронейроміографії. Завдяки своїй інформативності метод також використовується в нейрохірургії, ревматології, ендокринології.

 

Варіанти проведення процедури

 

Існує два види обстеження з використанням ЕНМГ: 

1. Стимуляційна ЕНМГ – поверхневий електрод поміщають на проблемну область і нерв подразнюється електричним імпульсом певної дози. Результати обстеження оцінюються та порівнюються з нормами для здорових людей.

2. При голчастій ЕНМГ дуже тонкий електрод, який підключається до приладу для фіксації імпульсів, вводиться в м'язове волокно. Таким методом виявляються біопотенціали м'язів у спокої чи напрузі.

 

Знеболення не потрібне для проведення процедури, оскільки голка викликає лише невеликий дискомфорт, а сама ЕНМГ не супроводжується больовими відчуттями.

Пацієнт сідає в крісло, оголює частину тіла,що обстежується і фахівець приступає до роботи. Сеанс електронейроміографії триває від 30 до 60 хвилин.

 

Можливості діагностики


Для кожного пацієнта вирішується індивідуально, до якого виду ЕНМГ вдатися, оскільки вони дають різну інформацію.

 

Стимуляційна електронейроміографія 

 

Дозволяє реєструвати скорочення м'язів під дією електричного дозованого імпульсу.Проводиться оцінка наступних показників: 

 

 • Швидкість проведення імпульсу – це проміжок часу між надісланим електричним сигналом і моментом скорочення м'яза. При порушенні сприйняття нервовим волокном струму або недостатній роботі нервово-м'язової передачі в області, що обстежується, цей параметр уповільнюється.
 • F-хвиля – показує реакцію м'язового волокна, що запізнилася, на імпульс. За наявності серйозних ушкоджень периферичних нервів фіксується невчасно, зменшується чи відсутня.
 • H-відповідь – рефлекторна реакція спинного мозку внаслідок електричної дії на нерв. Аналізуємо рефлекторні можливості нервової системи, такі як реакція на подразник, її швидкість та адекватність.

 

 • Декремент-тест полягає у впливі ряду однакових імпульсів на нерв та спостереженні м'язевої відповіді. Так, скорочення швидко ставатимуть слабкими при міастенії.

 

Завдяки стимуляційній ЕНМГ ще фіксується рівень поразки – те місце, нижче якого зазначені раніше показники будуть аномальними.

 

 

Голкова електронейроміографія 

 

Голчасту ЕНМГ застосовують для характеристики електричної активності нейронів, які керують м'язами. Здебільшого визначається патологічна імпульсація. Реєстрація імпульсів у стані спокою дає можливість зафіксувати мінімальну активність м'язів, спричинену нейронами:

 

 • фасцікуляції – мимовільна передача імпульсу мотонейроном до м'яза;
 • посмикування – більші, порівняно з фасцикуляціями, скорочення мускулатури;
 • фонові розряди, що відповідають за тонус м'язів;
 • псевдоміотонічна активність. 

 

Якщо зафіксована імпульсація у стані спокою, це говорить про порушення у системі рухових нервів або у сегменті нервово-м'язової передачі. Визначити характер нервово-м'язової передачі у певному сегменті мускулатури можна шляхом реєстрації під час усвідомленого скорочення.

 

Підготовка до ЕНМГ та протипоказання

 

Протипоказання зведені до мінімуму при будь-якому варіанті ЕНМГ за рахунок неінвазивності методу та відсутності необхідності у лікарських засобах. Це виключає ризик алергічних реакцій на препарати.

Але іноді пацієнти мають алергію на матеріал електродів або електричний струм. Тому важливо повідомити лікарю свій  алергологічний анамнез до процедури.

Потрібно звернути увагу на інші моменти: не робити ЕНМГ за наявності гострих інфекцій, а також запалень в частині тіла,що обстежується. Завадять проведенню процедури не інфекційні ураження шкіри.

 

При підготовці до ЕНМГ слід прийняти душ і відмовитися від куріння за 3 години до сеансу, так як нікотин порушує кровопостачання нервової та м'язової тканини в результаті звуження судин, а це може призвести до спотворення діагностики.

 • Вартість послуг
  • Електронейроміографія стимуляційна (ЕНМГ) + консультація невролога1400 грн
  • Електроміографія (ЕМГ) голкова1300 грн
  • Електроміографія (ЕМГ) голкова + консультація невролога1800 грн
  • Електронейроміографія (ЕНМГ) стимуляційна: верхні та нижні кінцівки1750 грн
  • Електронейроміографія стимуляційна (ЕНМГ): верхні та нижні кінцівки + консультація невролога2250 грн
  • Електроміографія (ЕМГ) голкова: верхні та нижні кінцівки2100 грн
  • Електроміографія (ЕМГ) голкова: верхні та нижні кінцівки + консультація невролога2600 грн
  • Електронейроміографія (ЕНМГ) стимуляційна та голкова1500 грн
  • Електронейроміографія (ЕНМГ) стимуляційна та голкова + консультація невролога2000 грн
  • Електронейроміографія (ЕНМГ) стимуляційна та голкова: верхні та нижні кінцівки2350 грн
  • Електронейроміографія (ЕНМГ) стимуляційна та голкова: верхні та нижні кінцівки + консультація невролога2850 грн

Відгуки

 • Карина
  20.06.2021
  Андрей Сергеевич очень грамотный и внимательный врач! В родном городе я прошла не одного невропатолога, но мне нигде не могли помочь, только пичкали лекарствами со страшной побочкой. Ставили эпилепсию без полной диагностики на основании двух приступов, которые случились у меня впервые в жизни. Андрею Сергеевичу я по телефону рассказала свою проблему и он сразу назначил мне обследование видео-мониторинг сна ЭЭГ. В итоге эпилепсия не подтвердилась! Доктор Николайчук нашел причину приступов и избавил меня от пожизненного приема страшных таблеток, которые мне даже не нужны! Спасибо Вам за внимательность и отзывчивость. Для меня Вы - пример настоящего профессионала своего дела!
 • Ирина
  05.06.2021
  Хочу поблагодарить Андрея Сергеевича за его доброту и профессиональный подход к пациентам. Нам ставили эпилепсию мы долго искали доктора который смог бы нам помочь, но вот чудом по рекомендации попали к Андрею Сергевичу,которыйпосле грамотного обследования поставил диагноз и назначил лечение, сейчас нам намного легче.Спасибо Вам доктор за Вашу доброту и чуткость, профессионализм. Мы с Донбасса
 • Ирина
  05.06.2021
  Хочу поблагодарить Андрея Сергеевича за доброту и чуткость,за профессионализм, за правильное подобранное лечение.Пройдя кучу специалистов,помочь смог только Андрей Сергеевич.Он очень заботливый и внимательный к своим пациентам .Не смотря на то, что мы находимся очень далеко, в Донецкой об.,мы очень рады,что попали к этому доктору.Он всегда с нами на связи в любой момент. Спасибо Вам, что Вы есть!
 • Ольга
  29.10.2020
  Доктор высшей категории! Профессионально, быстро и качественно!
 • Марина
  15.08.2020
  Хочу поблагодарить Андрея Сергеевича за проведенное обследование и профессионально подобранное лечение.У дочери эпилепсия,мы сами из Черкасс,нам здесь никто не смог помочь,становилось только хуже.По рекомендации знакомых мы попали к Андрею Сергеевичу и не пожалели! Андрей Сергеевич очень внимательный,заботливый,а главное профессионал в своём деле.Ваше лечение возвращает нас к нормальной жизни, спасибо Вам огромное!!!!

Залиште контактну інформацію і я обов'язково зв'яжуся з Вами

Повідомлення відправлене

Я зв'яжуся з Вами найближчим часом.

Відгук відправлений

Дякую за відгук.