Ультразвукова діагностика (УЗД) - це дослідження, яке широко використовується для діагностики захворювань внутрішніх органів, серцево-судинної та центральної нервової системи. Безпека методики дає можливість застосовувати її при проведенні обстеження вагітних жінок та дітей, а за інформаційною насиченістю, УЗД практично не поступається іншим методам діагностики.
Коли необхідно пройти ультразвукове дослідження
Основою методу ультразвукової діагностики є принцип ехолокації. Для дослідження використовується спеціальний датчик-сенсор, що випромінює надкороткі нечутні звукові хвилі, що відбиваються по-різному залежно від виду тканин організму, та вловлює відбиті імпульси.
Комп'ютер візуалізує картинку за відмінностями між випромінюваними та відображеними сигналами, а потім лікар ультразвукової діагностики аналізує її лікар.
Метод УЗД універсальний, а наявність сучасного обладнання, яке має додаткові діагностичні технології, дозволяє збільшити його можливості.
Причини для призначення УЗД можуть бути наступні:
• патології внутрішніх органів – гепатит, холецистит, панкреатит та інші;
• захворювання серцево-судинної системи – міокардити, кардіоміопатії, інфаркт міокарда, ураження клапанів серця, а також судин;
• патологія легень – УЗ-діагностика визначить набряк та запалення;
• захворювання сечостатевої системи чоловіків та жінок, для діагностики яких також застосовується трансректальне та трансвагінальне обстеження;
• можлива патологія вагітності, вади розвитку плода;
• дегенеративні захворювання на суглоби, артроз, остеохондроз;
• розлади нервової системи – енцефалопатії різного генезу.
Можливості УЗД не обмежуються переліченими показаннями. Дослідження також проводиться з профілактичною метою. Наприклад, чоловікам старше 40 років рекомендовано регулярне обстеження простати, а жінкам - молочних залоз. УЗД може бути рекомендовано лікарем і в інших ситуаціях. Серйозні хірургічні втручання, біопсія, встановлення катетера у великі судини також проводяться під контролем ультразвуку.
Можливості діагностики
Інформаційна цінність ультразвукової діагностики досить велика. Стандартний режим, а саме рутинна сонографія дає таку інформацію:
- розташування досліджуваних органів та їх розмір;
- стан тканин та збереження функціональних шарів;
- присутність у щільних органах патологічних включень, кіст, пухлин;
- зміни вмісту порожнистих органів, наявність каменів у жовчовивідних або сечових шляхах.
Сучасні апарати мають додаткові діагностичні технології. Завдяки еластометрії оцінюються фіброзні зміни в органах, таких як нирки, печінка. Стан кровообігу в певній ділянці дозволяє досліджувати доплерографія. Часто пухлинний процес на ранній стадії вдається виявити за наявністю судинних аномалій. За допомогою вдосконалених систем навіть створюються 3-D моделі органів, що обстежуються.
Як виконується обстеження
Нюанси ультразвукової діагностики залежать від локалізації органу, який необхідно «подивитися»: органи черевної порожнини, малого тазу, грудної клітки.
- Після приходу до кабінету пацієнт оголює необхідну для обстеження частину тіла (груди, живіт, ноги).
- Займає на кушетці зручне для лікаря положення - лежачи на спині або на боці.
- Спеціальний гель, який проводить ультразвук, незначно підігрівається, наноситься на шкіру та прикладається датчик-сенсор.
Потім лікар розпочинає обстеження за протоколом і збирає усі необхідні дані. Процедура займає різну кількість часу, але найчастіше триває від 20 до 40 хвилин. За результатами обстеження складається розширений діагностичний висновок.
Підготовка до УЗД та протипоказання
Зважаючи на безпеку методу, список протипоказань досить короткий – гострі інфекційні ураження шкіри в області, що обстежується.
Якщо говорити про підготовку, то вона безпосередньо пов'язана з типом обстеження. Наприклад, напередодні УЗД органів черевної порожнини необхідно очистити кишечник від газів: відмовитися від газоутворюючих продуктів харчування (бобові, молоко, газовані напої та ін.) та прийняти сорбенти. Для обстеження органів малого тазу потрібно наповнити сечовий міхур, випивши перед дослідженням приблизно 1 літр рідини.
У медичному центрі «Медсейв плюс» вам докладніше розкажуть, як слід готуватися до УЗД певного відділу тіла. Якщо виконуватимете всі рекомендації, то заощадите час, а діагностика буде більш інформативною.